איך לגדל עץ מנדרינה מזרעי מנדרינה

עצי מנדרינה גדלים בקלות מזרע אבל לעץ שגודל זרע יכול לקחת כמה שנים עד שהוא גדל ומבשיל מספיק כדי להפיק פירות, אז היו סבלניים! למרות שלא כל סוגי עצי המנדרינה מגיעים מזרע (כלומר, יש להם פירות זהים לאלו של ההורה), אבל כמה זנים מתרבים מהר יחסית. רוב פירות ההדר, כולל מנדרינות, מושתלים על שורשי שנתיים עמידים למחלות. צמחים מושתלים צריכים לשאת פרי תוך שנתיים מרגע הרכישה.

אם יש לך תשוקה ויש לך זמן לגדל עץ מנדרינה מזרעי קלמנטינות, הנה השלבים שיעזרו לך להגשים את החלומות הפוריים שלך.

1) שמור את הזרע

שמור כמה זרעים של מנדרינה עסיסית ואורגנית גדולה רצוי. שטפו בעדינות את הזרע, הניחו לו להתייבש על מגבת נייר, ואז זרעו את הזרע או אחסנו אותו. זרעים טריים הם קיימא יותר (כלומר סביר יותר לגדול) מאשר זרעים ישנים יותר. זרעים ינבטו בצורה הטובה ביותר באביב או בתחילת הקיץ. אם צריך לאחסן זרעים, שמור אותם במעטפה מסומנת בכלי אטום.

2) לזרוע את הזרע

זורעים את הזרע במיכל מלא באדמת עציצים (ניתן להשיג בשקיות במרכזי גן). ניתן לזרוע את הזרעים בעציץ קטן (10 ס"מ) עם זרע אחד לכל עציץ. הרטיבו את התערובת לפני זריעת הזרע ואז דחפו בעדינות את הזרע לעומק של כ-5 מ"מ לתוך התערובת וכסו אותה. לאחר הזריעה, השקה את העציצים.

3) לשמור את זה חם

שמור את הסירים חמים או בחממה או הנח אותם בקופסת קצף מכוסה ביריעת זכוכית או פלסטיק ליצירת חממה מינית. שמור את הקופסה במקום חם ומואר אך לא באור שמש ישיר.

4) שמור על הסביבה לחה

מרססים את התערובת לגידול זרעים וכדי שלא תתייבש (אדמה צריכה להיות לחה אך לא ספוגה). השקה בעדינות באמצעות חיבור מסוג מרסס ברגע שמופיע נבט. הנביטה נמשכת בדרך כלל כשבעה עד עשרה ימים.

5) תן לגדול

כאשר גובה הצמח כ-5 ס"מ יש להשקות בדשן אורגני נוזלי מדולל. חזור על מריחת הדשן כל 14 יום במהלך החודשים החמים ביותר של השנה (עקוב אחר ההוראות על המיכל). בשלב זה, אם מזג האוויר חם, ניתן להעביר את הסיר למקום מוגן אך שטוף שמש. בחוץ הוא יזדקק למים נוספים מכיוון שהוא יתייבש מהר יותר מאשר בחממה מוגנת.

6) הגן על הצמח שלך מפני טורפים

חלזונות ושבלולים יכולים לתקוף שתילים. הגן על צמחים קטנים ובדוק עלים עבור מזיקים אחרים, כולל כנימות וזחלים. הסר את כל מה שיש שם.

7) לשדך מחדש את הצמח

כאשר גובהו של השתיל כ-10-15 ס"מ עם מערכת שורשים מפותחת, הוא מוכן להצבתו במיכל גדול יותר (קוטר 15 ס"מ) עם אדמת עציצים טרייה. המשך לשתול מחדש במיכלים גדולים יותר כשהצמח גדל ושורשיו מתחילים למלא כל עציץ חדש.

8) לשתול בגינה

לאחר כשנתיים של צמיחה, השתיל צריך להיות שיח עמיד מספיק שיכול לשרוד בגינה. אם יש ספק, המשיכו לגדל אותו במיכל עד שהוא מגיע לגובה של כ-30 ס"מ או יותר.

9) המתן לייצור פירות

קלמנטינות שגודלו בזרע יכולות לקחת ארבע עד שבע שנים לפרוח ולהציב פרי. יש למנוע עצים צעירים עם ענפים חלשים מפרי על ידי הסרת פרחים ופירות קטנים. הפריחה מתרחשת באביב, פירות נוצרים בקיץ ומבשילים בתחילת הסתיו.

תלוי בך !

איך לגדל צלפים מזרע

10 ירקות שתוכלו לגדל במקום מוצל