איך לגדל קייל מזרע

לקייל יש עיתונות גרועה כבר זמן רב ללא סיבה ברורה, אם כי המוניטין שלו כירק של עני לא עזר. הוא משמש גם להאכלת בעלי חיים, וזה לא אידיאלי לתדמית של צמחוני. אני שמח שהוא עובר כעת רנסנס והכרה של ממש.

קייל נהדר במיוחד עבור גינות ירק, שם המגוון העצום של צבעי העלים והצורות שמציע קייל זה מוסיף אופי לגינה שלך.

למה לגדל קייל?

אתה לא צריך להסתדר בלי הכרוב הזה ממגוון סיבות. ראשית, הוא סובל פחות ממזיקים מרוב הברסיקות. למרות שכרוב הקייל אינו חסין מפני מזיקים, הוא נראה הרבה פחות אטרקטיבי, ובעצם בהיותו כרוב עלים, פגיעה במספר עלים משפיעה פחות על הצמח כולו מאשר, למשל, זחל דורס דורס במרכז הכרוב. זנים בעלי עלים מתולתלים עמידים יותר לזחלים, כנראה בגלל שעליו מקשים על הטלת ביצים.

התפרחת של קייל

היתרונות לא נעצרים שם. דקורטיבי ועמיד בפני מזיקים, קייל זקוק למעט מאוד תשומת לב, עמיד מאוד וטעים יותר בהקפאה. ניתן לקצור צמחים כמעט ברציפות (הצמיחה מואטת בחודשים החשוכים יותר כאשר באמת יש מעט מדי אור) וניתן לגדל בתוך 8-12 צמחים לאספקה ​​רציפה טובה. הקייל יחזיק מעמד עד החורף, יפיק עלים בתחילת האביב, וכאשר הם מתחילים לייצר ראשי פרחים, ניתן לאכול אותם גם כמו ברוקולי.

קייל לא אוהב חום

לצערי מעולם לא חייתי באקלים חם מאוד אבל העצה הכללית היא שהקייל מעדיף טמפרטורות קרירות יותר (15-21 מעלות צלזיוס), ולמרות שהוא סובל בצורת ומזג אוויר חם שניהם ישפיעו על איכותו ועלולים לעודד פריחה מוקדמת מדי. אמנם הוא סובל צל חלקי ואם אתה חי באקלים חם יותר אתה יכול לנסות לגדל אותו במקומות חשוכים יותר אבל החום יכול להפוך את הקייל למריר.


איך לגדל קייל מזרעים:

חבילות הזרעים יכולות לתת לך עצות אבל אני ממליץ לך לא לזרוע כרוב עד סוף האביב (מאי ותחילת יוני) או אפילו עד תחילת הקיץ. באופן אידיאלי, כדאי שתהיה לך אדמה מנוקזת היטב שעדיין נשארת לחה, ולכן מומלץ לחכך סביב הצמחים.

כשהתחלתי בגינון חשבתי שצריך להשתיל קייל כמו שכל ההוראות אומרות אבל לא. ניתן לזרוע ישירות בגינת הירק.

הסיבה שהוא מושתל לעתים קרובות היא כדי לפנות מקום לירקות אחרים בחלל השתילה הסופי של קייל.

אם זורעים באדמה, במקום בעציצים, זרעו דק בעומק של כ-1 ס"מ ובמרחק של 15 ס"מ זה מזה.

השתלה כאשר גובה השתילים כ-10-15 ס"מ (בדרך כלל כחודש לאחר הזריעה) והניח אותם במרחק של 35-50 ס"מ זה מזה (בהתאם לגודל הזן שבחרתם) בשורות מרווחות של 45 ס"מ. קברו את הגבעולים עד מתחת לגובה העלים הנמוכים ביותר. פזרו היטב את האדמה סביב בסיס הצמחים והמשיכו לעשות זאת מדי פעם, כדי למנוע מהרוח לפגוע בהם.

קְצִיר:

התחילו לקצור כשהצמח בגובה של כ-45 ס"מ ויש לו עלים בגודל סביר, אפשר להתחיל מוקדם יותר (בעדינות) לסלטים. קח כמה עלים בכל פעם מכל צמח. אם מסירים את הראש (מה שאני עושה בדרך כלל בסוף הסתיו), מתחילים לצמוח יריות משניות. הם מצוינים כשאוכלים אותם צעירים, באורך של כ-12 ס"מ.

קייל תוצרת בית, מאודה קלות ומוזלף במיץ לימון טרי הוא נפלא ועם כל כך הרבה זנים לחקור אני מקווה שתסכימו שכדאי לקייל למצוא מקום בכל גינה!

טיפים כיצד לגדל אנדיב מזרעים

10 טיפים להגדלת התשואות של גינת הירק שלך