איך לכסות את גינת הירק שלך: 4 סוגי חיפוי אורגני

מאלץ הוא חומר שאתה שם על חלקת הירק שלך כדי למנוע עשבים שוטים ולנהל טוב יותר את האדמה. ישנם מספר סוגים של חיפוי, אשר תלוי בצורה הטובה ביותר ביבול שלך. מאלץ' הוא כלי נהדר לשמירה על בריאות ערוגות הפרחים שלך.

מה זה מאלץ'?

מאלץ הוא שכבת חומר שאתה מניח על גבי אדמת הגינה שלך. חיפויים אורגניים הם סוגי החיפויים הנפוצים ביותר בשימוש בגינון. אלה כוללים שבבי עץ, חיפוי קליפת עץ, גזרי דשא, מחטי אורן, עלים, אזוב כבול ואפילו נסורת. חיפויים אנאורגניים כוללים חיפוי פלסטיק, חיפוי גומי סינטטי, חצץ וחלוקי נחל.

מהם היתרונות של מאלץ'?

מאלץ' מועיל לגינה שלך במובנים רבים:

– זה מונע עשבים שוטים. כאשר אתה מכסה את האדמה בגינה שלך עם מאלץ, עשבים שוטים מתקשים לנבוט.
– הוא שומר על הטמפרטורה והלחות של האדמה. מאלץ' מווסת את טמפרטורת הקרקע ועוזר לשמור על לחות.
– משפר את מבנה הקרקע. תולעי אדמה ויצורי אדמה מועילים אחרים אוהבים חומר אורגני כמו מאלץ, כשהוא מתפרק, מאלץ' הופך לדלק לשרשרת המזון של האדמה, בדיוק כמו קומפוסט. זה משפר את מבנה הקרקע של הקרקע העליונה והשכבות התחתונות.

4 סוגי חיפוי נפוצים.

לגננים יש מגוון רחב של חומרי חיפוי פופולריים לבחירה:

– קליפת אורן: חיפוי קליפת אורן מונע צמיחת עשבים שוטים. הוא מגורר או בגושי קליפה. שימו לב שמכיוון שאורן הוא עץ רך, שוררים גשמים עזים.
– מאלץ עץ: חיפוי עץ קשה נשאר במקומו זמן רב יותר מאשר חיפוי קליפת אורן, והוא יעיל במיוחד בדיכוי עשבים שוטים. סוג זה של חיפוי יכול להיעשות מקליפת עץ קשה או מעיסה מגוררת.
– גזרי דשא: גזרי דשא הם תוצר לוואי של כיסוח דשא. אם מכסחת הדשא שלך אוספת את הדשאים בשקית, אתה יכול ליישם את הדשאים האלה כשכבת חיפוי בגינה. רק תוודא שאתה לא שם דשא שטופל בקוטל עשבים בגינת הירק שלך.
– קש: ניתן להשתמש בקש קל כדי להגן על ירקות צעירים בתחילת עונת הגידול. קש אינו החיפוי הטוב ביותר לשיחים ועצים מכיוון שהוא מתפרק לאט. הימנע משימוש בחציר עבור חיפוי שכן הוא מכיל לעתים קרובות זרעים הנובטים כעשבים שוטים.

כיצד להשתמש באלץ בגינה שלך?

מרכזי גינה מציעים סוגים רבים של חיפויים אורגניים ואנאורגניים. חשוב להתאים לכל גידול את סוג החיפוי שבו אתה משתמש.

בחר את סוג החיפוי הנכון.

שבבי עץ הם אידיאליים עבור עצי פרי, שיחים, ערוגות פרחים רב שנתיים וצמחים גדולים אחרים וארוכים חיים. ירקות עדינים מעדיפים חיפויים קלים יותר, כמו קש ועלים. צמחים אוהבי חומצה גדלים היטב עם חיפוי מחטי אורן (או קש אורן) אך אינם אוהבים חצץ וחלוקי נחל, שהם אלקליים.
כסה את הגינה שלך זמן קצר לאחר השתילה. עדיף לבצע חיפוי זמן קצר לאחר השתילה, במיוחד בתחילת האביב כאשר זרעי הצמח נובטים אך זרעי העשבים עדיין רדומים. אפילו עם חיפוי הגינה הטוב ביותר, ניכוש עשבים יהיה חלק מהשגרה שלך.

הערה: היזהרו משבבי עץ באיכות ירודה שעלולים להכיל טרמיטים. בכל מקרה, הקפד להרחיק את החיפוי לפחות 20 ס"מ מהיסוד של הסככה/בית שלך כדי למנוע כניסת טרמיטים לביתך.

השתמש בשכבה דקה של מאלץ'.

אתה צריך רק שכבה דקה של מאלץ' להשפעה מלאה. צמחים חדשים זקוקים לזרימת אוויר ומים סדירה ואזור מכוסה מדי יכול למנוע זאת. 5 ס"מ של מאלץ בדרך כלל יעשה את העבודה. אם אתה מבחין בגושים, פזר חיפוי סביבם כך שהם יהיו אחידים בכל אזור השתילה שלך.

חיפוי שמח!

איך לגדל אורגנו מזרעים

8 עשבי תיבול ארומטיים לזרוע בינואר ופברואר