6 טיפים לגידול גינת ירק מושלמת

זה רשמי, גן הירק הוא הטרנד הכי חם בגינון כרגע, ומכמה סיבות. ברור שהכלכלה מאלצת אותנו לחפש דרכים להוזיל את החשבונות שלנו וגידול ירקות משלך יכול לחסוך הרבה כסף בהשוואה למחירי חנויות מכולת. בנוסף, אנו רוצים להיות בטוחים שהמזון שאנו מכניסים לגופנו בריא ככל האפשר. והחלק הכי טוב הוא שירקות מהגן פשוט טעימים יותר מכל מה שאפשר לקנות בחנות.

אם אתם כמו מיליוני האנשים האחרים שיתחילו השנה גינת ירק בפעם הראשונה, רוב הסיכויים שכמה טיפים מנוסים יעזרו לכם להפוך אותה להצלחה. אפילו ותיקים ותיקים לא יכולים לקבל מספיק מהתזכורת בצעדים החיוניים ביותר לגינה שופעת.

גינת ירק קלה להתחלה ואינה דורשת כל כך הרבה מאמץ כפי שאתה עשוי לחשוב כדי לשמור עליה. ביצוע השלבים הפשוטים הללו תבטיח שאתה נהנה מפרי עמך תוך זמן קצר.

1) המיקום הוא המפתח

רוב צמחי הירקות גדלים בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה. מצא מקום שמקבל לפחות שש שעות ביום אם אפשר. על מנת לספק את החשיפה המקסימלית לשמש לכל הצמחים שלכם, הניחו את הגבוהים שבהם, כמו עגבניות או שעועית ירוקה בצד הצפוני או המערבי כדי שלא יצלו על הצמחים הנמוכים יותר.

2) הכל קשור לרצפה

האדמה הטובה ביותר לירקות כוללת שפע של קומפוסט וחומרים אורגניים כגון עלי קומפוסט וקליפה מיושנת מרוסקת או מגוררת. לא משנה מה תתחיל, שלבו מספיק חומר אורגני כך שהאדמה המתוקנת לא תהיה חולית או דחוסה.

כשהתערובת טובה היא מתחברת כשלוחצים אותה אבל נשברת בקלות כשפותחים אותה. האדמה הזו שופעת מיקרואורגניזמים חיים שעוזרים להאכיל את הצמחים שלכם. המים יישמרו במידה מספקת וגם לא ישביעו את האדמה.

3) השקה בצורה חכמה

לרוב צמחי הירקות מספיקים 3 ס"מ מים בשבוע, הכוללים כל גשם טבעי. הדרך היעילה והפרודוקטיבית ביותר להשקיה היא שימוש בצינורות טפטוף. אלה מספקים מים לאט, אל המטרה, מה שמאפשר לשורשים לספוג לחות ולאדמה לחות כראוי ועוזר לשמור על העלווה יבשה. תקופות ארוכות של עלווה רטובה יכולה לקדם מחלות. טיימרים אוטומטיים הם דרך מצוינת להפחית את המאמץ והטרחה של שלב חשוב זה.

4) השתמש במולץ'

הוסף שכבה של 8 ס"מ של חיפוי אורגני סביב הצמחים שלך ומעל קווי ההשקיה אם אפשר. החיפוי יבודד את האדמה ויעזור לשמור עליה קרירה יותר בקיץ וחמה יותר בחורף. זה גם עוזר לשמור על לחות, לדכא עשבים שוטים, ופועל כמחסום מגן מפני מחלות שמתיזות על צמחים מהאדמה. וחוץ מזה, החיפוי נראה נהדר בגינה.

לדעת את מקור החיפוי שלך חשוב לא פחות מהשימוש בו. במיוחד בגינת ירק. חיפויים מסוימים עשויים להכיל כמויות בלתי מקובלות של כימיקלים מזיקים.

5) היו סבלניים בהדברה

למרות שמזיקים נמצאים בדרך כלל בשלב מסוים בכל גינת ירק, עם סבלנות הטבע בדרך כלל יטפל בבעיה. אחרי הכל, מכל החרקים בגינה שלך, רק כ-3% הם מזיקים בפועל. כל עוד אתם מתרגלים את השלבים שהוזכרו עד כה, כבר נקטתם בצעדים הנכונים כדי לקדם צמיחה של צמחים בריאים המסוגלים יותר לעמוד בפני פלישות מזיקים פוטנציאליים.

אני מאמין שעדיף לא להשתמש בכימיקלים בגינת ירק. במקום זאת, התמקדו בגידול צמחים בריאים עם אדמה טובה ותנאי שמש ותנו לטבע לעשות את שלו. חומרי הדברה סינתטיים ואפילו חומרי הדברה אורגניים/טבעיים רבים אינם סלקטיביים, כלומר יהרגו גם חרקים מועילים.

6) אין להפרות יתר

יותר מדי דשן, במיוחד חנקן (המספר הראשון על אריזת הדשן) יכול לקדם צמיחה ירוקה שופעת על חשבון פחות פירות ויבול קטן יותר. יותר מדי דשן יכול גם להזיק לצמחים שלך ולאדמה. במקום זאת, הוסיפו כמה שיותר קומפוסט אורגני, עד כ-20% מהרכב הקרקע הכולל. שלבו אותו בשאר האדמה ותספקו לצמחים שלכם את החומרים המזינים שהם צריכים כדי לשגשג באופן טבעי. במילים אחרות, האכילו את האדמה ותנו לאדמה להאכיל את הצמחים.

אם תממשו את מה שהצעתי למעלה, תתחילו את הגינה שלכם ברגל ימין ותכינו אותה לעונה פורה. ההכנה היא המפתח, כאשר התגמול הוא גן ירק בריא ופרודוקטיבי יותר ואוכל טרי שטעים יותר מכל מה שאתה יכול לקנות בחנות. מה יותר טוב מזה?

מה לעשות בגן הירק בנובמבר

איך לגדל צלפים מזרע