6 טיפים לפתיחת גינת הירק הראשונה שלך מאפס

גינון ירקות בבית יכול להיות דרך לחסוך כסף תוך התקרבות לטבע. לדוגמה, אפילו צמח עגבנייה בודד יכול להיות סביר מאוד (חשבו על 1.5$-$5) ולספק עד 5 ק"ג של עגבניות במהלך העונה (מה שעלול לעלות לכם בקלות 20$ או יותר). גידול עגבניות וירקות אחרים או עשבי תיבול מזרעים יכול לחסוך לך עוד יותר כסף. עוד תגלו שהטעם והמרקם של תוצרת מהגינה הרבה יותר טובים ממה שאתם רגילים למצוא במכולת. בנוסף, טיפוח גינת הירק שלך נחשב לפעילות גופנית ושהייה בחוץ!

גלה להלן כמה טיפים וטריקים כדי להתחיל את גינת הירק הראשונה שלך מאפס.

1. התחל עם שטח קטן

אם אתה גנן מתחיל, תתחיל בקטן. עדיף להיות מרוצה ממה שאתה מייצר בגינת ירק קטנה מאשר להיות מתוסכל ממחויבות הזמן שגינה גדולה דורשת. עדיף גם ללמוד כמה יסודות גינון לפני שמשקיעים טונות של זמן וכסף בתחביב החדש הזה. תקבל מושג כמה זמן לוקח גינון. אתה תדע אם אתה נהנה לבלות בחוץ בשתילה, השקיה וניכוש עשבים. תוכלו לגלות כמה תוצרת אתם ומשפחתכם יכולים לאכול בקיץ אחד. גודל טוב לגינת ירק למתחילים הוא 2 מ' על 2 מ'. בחר עד חמישה סוגי ירקות לגידול ושתלו כמה מכל סוג. יהיו לכם שפע של תוצרת טרייה לארוחות הקיץ שלכם ויהיה קל לטפל בהן. גידול ירקות בעציצים או באדניות הוא גם דרך טובה להתחיל. איתם אתה אפילו לא צריך גינה, מרפסת שטופת שמש או מרפסת עובד נהדר!

2. גדל מה שאתה אוהב לאכול

מה אתה אוהב לאכול ? התשובה שלך תגיד לך מה לשתול בגינת הירק שלך. יש גם כמה דברים נוספים שכדאי לזכור כשמחליטים מה לגדל. היו בררנים לגבי זנים ושימו לב היטב לתיאור על חבילת הזרעים או התווית. לכל זן של ירק יש מאפיינים מסוימים. חלקם מייצרים צמחים קטנים יותר שהם אידיאליים עבור מיכלים או גינות קטנות. לזנים אחרים יש עמידות טובה יותר למחלות, תפוקות משופרות או סבילות טובה יותר לחום או לקור.

התחל בבחירת הירקות שאתה אוהב לאכול, ואז שקול את הגדלים וצרכי ​​הטיפול שלהם. חשבו על כמה אוכל אתם ומשפחתכם תאכלו והסבירות להקפיא או לתת עודפי תוצרת.

לאחר מכן, היה מציאותי לגבי כמה זרעים או צמחים אתה צריך לשים באדמה. (מתחילים רבים עושים את הטעות של שתילת יתר.) ירקות כמו עגבניות, פלפלים ודלעת ממשיכים לספק לאורך כל העונה, כך שאולי לא תזדקק להרבה צמחים כדי לענות על הצרכים שלך. ירקות אחרים, כמו גזר, צנוניות ותירס, ניתנים לקטיף פעם אחת בלבד ואז יהיה צורך לשתול אותם מחדש.

שתילת ירקות מעונות שונות תעניק לכם קציר רציף של ירקות ועשבי תיבול באביב, בקיץ ובסתיו. בתחילת האביב גדלו חסה, ירקות ירוקים (כמו ארוגולה), אפונה, צנוניות, תותים, גזר וברוקולי. לאחר שקטפת את הגידולים שלך במזג אוויר קריר, שתול את האהובים שלך במזג אוויר חם, כגון עגבניות, פלפלים, חצילים ועשבי תיבול. בסתיו, אתה יכול לקצור תפוחי אדמה, כרוב וקייל. טיפ לגן הניסיון: על ידי שתילת גידולי גפן כמו שעועית ירוקה ואפונה, אתה משתמש בשטח אנכי בגינה ומגדיל את היבול למ"ר.

3. בחרו את המיקום של גינת הירק שלכם

לא משנה היכן אתה מקים את הגינה שלך או מה אתה מחליט לשתול, ישנן שתי דרישות בסיסיות שהמיקום שלך חייב לעמוד בו עבור יבול טוב: מים ואור. שפע של אור שמש הוא חובה לכל הצמחים, ירקות צריכים אור שמש לפוטוסינתזה. ירקות הגדלים במהירות זקוקים לשמש מלאה (לפחות 6-8 שעות של אור שמש ישיר ביום) ללא חסימות מעצים, שיחים או גדרות. לכן לא תזכו להצלחה רבה אם תשתלו ירקות חובבי שמש בחללים מוצלים. אם הגינה שלכם מספקת צל חלקי, שתלו ירקות ועשבי תיבול הסובלים מתנאים אלה, כמו חסה, קייל, מנגולד, תרד, עירית, כוסברה, פטרוזיליה וטימין. ירקות שורש כמו גזר, צנוניות וסלק יכולים לעבוד גם אם האתר שלך מקבל לפחות 4 שעות של אור שמש ישיר ביום. או אם יש לך פטיו שטוף שמש, עבור לגינון במכולות. כך תוכלו להניח ירקות ועשבי תיבול חובבי שמש, כמו עגבניות, מלפפונים, שעועית, בזיליקום, שמיר ורוזמרין, היכן שהם משתלבים היטב.

קחו בחשבון גישה נוחה למים: ככל שתוכלו למקם את החלקה שלכם קרוב יותר למקור מים, כך ייטב. יהיה עליך להיות מסוגל להשקות בתדירות גבוהה במשך השבועות הראשונים לאחר הנבטת זרעים או השתלת שתילים כדי לעזור לצמחים השבירים הללו לייצר שורשים וגבעולים חזקים. לאחר שהצמחים שלך מתבססים, עדיף להשקות את הגינה שלך כל כמה ימים במקום להשקות מעט מדי יום. ואז המים שוקעים עמוק יותר לתוך האדמה, מה שמעודד את השורשים לצמוח עמוק יותר, שם הם מסוגלים יותר לגשת לחומרים המזינים הדרושים להם כדי להישאר בריאים. שקול להתקין השקיה בטפטוף על טיימר כדי לעזור למזער בזבוז מים ואת הזמן שאתה צריך להשקות.

4. תכננו את הפריסה של גינת הירק שלכם

בחר טיפוח בשורה או גידול אינטנסיבי (לכל אחד מהם יתרונות) בעת תכנון פריסת גינת הירק שלך.
תרבות באינטרנט : הניחו את הצמחים בקובץ בודד בשורות המרווחות לפחות 45 ס"מ זה מזה, כך שתוכלו ללכת ביניהם בקלות. גישה זו היא הגיונית ביותר עבור גינות ירק גדולות מכיוון שהשורות מקלות על השימוש בציוד מכני, כגון משטחי אדמה, להדברת עשבים שוטים. החיסרון הוא ששטח שבילים מפחית את מספר הירקות שאתה יכול לשתול.
תרבות אינטנסיבית: הגדל את הפרודוקטיביות של הגינה שלך עם טיפוח אינטנסיבי, כלומר אתה מקווה לשניים או שלושה צמחים צמודים זה לזה בערוגה ברוחב של כ-5 מטרים (המכונה שורה רחבה). זרעים נזרעים או שתילים מונחים כך שעליהם בקושי נוגעים כשהם מתבגרים. גישה זו פועלת היטב עבור רוב סוגי הירקות, למעט אלה מפחידים (כמו מלפפונים). החיסרון בשיטה זו הוא שצריך לנכש עשבים ביד כי הצמחים גדלים קרוב זה לזה.

5. לזרוע ולשתול באדמה עשירה

לקבלת קציר אופטימלי, גינת הירק שלך זקוקה לאדמה הטובה ביותר שתוכל לתת לה. אדמה עשירה ובריאה היא משהו שאתה יודע כשאתה מרגיש בה: קל לחפור אותה ומנקז אותה היטב. קח את כמות הכף והניח אותה בידיים שלך. האם זה מרגיש גס? יותר מדי חול. זה אבקתי? יותר מדי סחופת. האם זה דביק כשהוא רטוב? יותר מדי חימר. השילוב של שלושת הסוגים הללו, ובאילו פרופורציות ספציפיות, קובע את המרקם של אדמת גינת הירק שלך. מרקם זה משפיע על הניקוז והזמינות של חומרים מזינים. אתה רוצה אדמה כהה, מתפוררת ומלאת חיים, פשוטו כמשמעו. למרבה המזל, ללא קשר למרקם, ניתן לשפר את כל הקרקעות לאורך זמן על ידי שילוב חומרים אורגניים.
קח, למשל, קרקעות חוליות. הם מורכבים מחלקיקים גדולים, ולכן מים וחומרי מזון זורמים במהירות יחסית דרך הרווחים. הוספת חומרים אורגניים (בדרך כלל קומפוסט) לאדמה חולית מסייעת במילוי המרווחים בין חלקיקי החול, מה שעוזר לשמור הן על הלחות והן על חומרי הזנה לצמחים. קרקעות חרסית הן בדיוק ההפך. הם מכילים חלקיקים קטנים מאוד, ארוזים בצפיפות, השומרים על לחות אך אינם משאירים חלל אוויר רב לשורשי הצמח. קומפוסט עוזר להפריד את חלקיקי החמר הזעירים הללו כך שהמים יכולים לזרום בצורה חופשית יותר ושורשי הצמח יכולים לקבל חמצן הדרוש. כדי להכין את האדמה שלך לשתילה, הפזר את כל התיקונים הדרושים, כגון קומפוסט, ועבד אותם לתוך האדמה עם כף או כף. הימנע מהליכה על אדמה שנחרשה טרי או שתדחס אותה ותבטל את כל העבודה הקשה שלך. לאחר מכן גרפו את פני השטח והשקו ביסודיות. הניחו למיטה לשבת מספר ימים לפני השתילה כדי שתיקוני הקרקע יוכלו לעשות את עבודתם.

6. להיות ערוכים למזיקים ומחלות ולהגן על המאביקים

בעיות מסוימות דורשות פתרונות מיוחדים, אך באופן כללי, פעל לפי ההנחיות הללו כדי להרחיק מזיקים מהירקות שלך.
עשבים שוטים מתחרים עם הירקות שלך על אור, מים וחומרי הזנה, לכן חשוב להקטין אותם למינימום. חיפוי של קש נקי, קומפוסט או פלסטיק יכול להרחיק עשבים שוטים סביב צמחים גדולים יותר כמו עגבניות. השתמש במעדר כדי להרתיע שתילי עשבים שצצים.

מזיקים גדולים, כמו ארנבות וחזירי בר, ​​יכולים להמיט הרס בגינת ירק. אתה צריך גדר גבוהה מספיק כדי למנוע מבעלי חיים להיכנס לגינה. גדר צריכה גם להרחיב שישה סנטימטרים מתחת לאדמה כדי להרחיק ארנבות ויצורים חופרים אחרים.

אספו ביד חרקים גדולים, חלזונות, שבלולים וזחלים אחרים והפקידו אותם מחוץ לגינה שלכם.

מעל הכל, אל תשתמשו במוצרים שעלולים להזיק למאביקים היקרים שלנו (דבורים, דבורים, פרפרים וכו') שבלעדיהם תוכלו להיפרד מהפרי שלכם! אתה יכול אפילו להזמין אותם לבקר בגינת הירק שלך על ידי הצעת להם פרחים יפים לחיפוש ליד צמחי העגבניות שלך.

להפחית את הסיכון למחלות פטרייתיות על ידי השקיית האדמה, לא את עלי הצמח. אם אתה משתמש בממטרה, עשה זאת מוקדם ביום כדי שהעלים יתייבשו עם רדת הלילה. אם צמח נופל טרף למחלה, הסר אותו מיד והשליך אותו לפח, אל תוסיף צמחים חולים לערימת הקומפוסט שלך. דרכים אחרות למניעת מחלות כוללות גידול זני ירקות הרשומים כעמידים למחלות ושינוי מיקום הצמחים שלך בכל שנה (מחזור יבולים) כדי למנוע מחיידקים גורמי מחלות לבנות את האוכלוסיות שלהם.

איך לגדל חומצה מזרע

איך לגדל עץ לימון מזרע לימון