7 טיפים להכנת גינת הירק לחורף

גינת הירק זוכה למעט מאוד תשומת לב בתקופת החורף. אין זמן לניכוש עשבים, גיזום או ביצוע הערכות קפדניות של בריאות הצמח.
עד שהכפור מגיע, רוב הגן הוא בלגן של צמחים מתים או גוססים, עשבים שוטים ועגבניות רקובות. אין יותר קישואים לאחסון, מלפפונים להפוך לחמוצים או שעועית ירוקה משומרת.
אני גם מוקל וגם קצת עצוב כשרוב הקציר של הגן מסתיים בכל עונה. אני יודע שארגיש טוב יותר ברגע שאצא בחוץ ואתחיל לנקות ולהכין את הגינה לחורף.

הנה כמה טיפים לניקוי גן הסתיו ודרכים להכין את מדבקת הירקות שלך לשנה הבאה:

7 טיפים להכנת גינת הירק לחורף:

1) נקו את ערוגות גן הירק:

גינת הירק כל כך מבולגנת בסוף העונה שהמשימה נראית עצומה בהתחלה. פזרו את המטלות לאורך זמן ועבדו בגינה מיטה אחת או אזור בכל פעם עד שכולן ינוקו ויושבו לחורף.
הסר את כל הצמחייה המתה, מחלות מסוימות כולל טחב ומזיקים עלולות לנצח על עלווה ופירות שנותרו בגינה. הסר כל חומר צמחי מת וכל פירות או ירקות רקובים. ניתן להוסיף צמחייה בריאה לערימת הקומפוסט שלך. רוב ערימות הקומפוסט לא מתחממות מספיק כדי להרוס מחלות או פטריות. אם הצמחים שלך היו לא בריאים בגלל עובש, או עובש, השלך את העלווה לאשפה הביתית או קח אותה למזבלה כדי להימנע מהפצתה על ערימת הקומפוסט שלך.
הוסיפו שכבת קומפוסט וספוג, מושכים עשבים שוטים ומוסיפים שכבת קומפוסט. כסו קלות את הערוגות עם החיפוי הישן כדי לעזור לדכא עשבים שוטים ולהגן על האדמה מבלי לבודד את הערוגות. מחלות ומזיקים רבים נהרגים כאשר האדמה קופאת בחורף. חיפוי המיטות בעובי מדי עלול למנוע מהאדמה לקפוא לחלוטין. לאחר שהאדמה קופאת, הוסף שכבה נוספת של עשב רב שנתי ופרחים.

2) בדוק את האדמה שלך:

עכשיו זה זמן טוב לעשות בדיקת אדמה כדי לקבוע אם האדמה שלך דורשת תוספת של חומרים מזינים והתאמת pH. תוצאות בדיקת הקרקע יגידו לך: תכולת PH, אשלגן (K), זרחן (P), סידן (Ca), מגנזיום (Mg) וגופרית (S) רמת החומר האורגני. בדיקת אדמה תמליץ כמה סיד ודשן (אורגני או כימי) להוסיף כדי לשפר את האדמה שלך. סיד משמש בדרך כלל כדי להתאים את ה-pH של הקרקע. הוספת סיד בסתיו מועילה כי יש לו את כל החורף להתמוסס באדמה. ניתן להוסיף תיקונים תזונתיים אחרים באביב בזמן השתילה.

3) לשתול שום:

בחרו ערוגת גינה שלא גידלה שום השנה ושתלו את השום של השנה הבאה. עבדו את הכל לכמות נדיבה של קומפוסט באדמה ומעט דשן אורגני. מאמץ לנקות את ערוגות הירקות בסתיו מקל מאוד על תחילת הגידול באביב הבא. לשתול נורות במרחק של 20 ס"מ זה מזה ועומק של 8 ס"מ, להוסיף שכבה קלה של חיפוי בזמן השתילה, ולאחר מכן עם שכבה משמעותית של חיפוי לאחר שהאדמה קופאת והצמחים רדומים.

4) הגדל את פני השטח של גינת הירק שלך:

הסתיו הוא הזמן המושלם להרחיב את גינת הירק. שקול לבנות כמה מיטות מוגבהות או גינות מרובעות ממש מעל הדשא. מרכזי גנים רבים אספו בסתיו אדמת גינה אורגנית וקומפוסט. מאמץ לנקות את ערוגות הירקות בסתיו מקל מאוד על תחילת הגידול באביב הבא. מלאו את הערוגות החדשות שלכם באדמה טרייה, הוסיפו שכבת חיפוי, ותהיו מוכנים לשתול באביב הבא.

5) אספו את הסדינים:

עלי הסתיו הם באמת זהב של גננים. אני מנסה לאסוף כמה שיותר עלים בסתיו ולמלא את פחי הקומפוסט שלי או לשים אותם בשקיות אשפה. עלי שלכת יכולים לשמש לחיפוי בגינה, כמרכיב חום של קומפוסט ועובש עלים.
מאלץ': שכבה נדיבה של חיפוי עלים מגורר על פני האדמה תסייע בדיכוי עשבים שוטים, שמירה על לחות ותעשיר את האדמה כשהיא מתפרקת ותעודד אורגניזמים מועילים בקרקע.
קומפוסט: עלים הם האלמנט החום (פחמן) המושלם עבור ערימת הקומפוסט שלך. אני אוהב להחזיק פח עלים נוסף בהישג יד, כך שאוכל לזרוק שכבה לפח הקומפוסט לפי הצורך כדי לפצות על חומר ירוק (חנקן) כמו שאריות מטבח.
עובש עלים: עם הזמן, עלים שנאספו בערימת קומפוסט או בפח מתפרקים לחומוס עשיר שניתן לשלב באדמה שלך כדי לשפר את המבנה ואת יכולת החזקת הלחות. עובש עלים מספק גם מזון לאורגניזמים באדמה.

6) רשום הערות:

בזמן שאתה מנקה את גינת הירק שלך, חשב על מה גידלת ואיך זה הגיע. רשום כמה צמחים גידלת, אילו זנים הצליחו וכמה קטפת. עם אילו מזיקים נאלצתם להתמודד השנה? האם יש מיטה בגינה שלא עבדה טוב במיוחד? כתיבת הפרטים האלה עכשיו בזמן שהם רעננים בראש שלך יעזור לך לתכנן את גינת הירק שלך לשנה הבאה. זה גם ייתן לך זמן לחקור פתרונות לכל בעיה שנתקלת בה. ראה את יומן הגינון שלך הגביע הקדוש משנה לשנה.

7) נצלו את הסתיו לפני שהחורף מגיע:

קחו את הזמן ליהנות מימי הסתיו הקרירים בזמן שאתם עובדים בגינה. ללא לחות בהחלט הופכת את העבודה בחוץ לנוחה יותר. התבוננו ביופי שסביבכם ובחמימות השמש. קחו נשימה עמוקה ותיהנו מהארומה הרעננה של האדמה. בקרוב הכל יתכסה בשלג וקפוא עד האביב. מאמץ לנקות את ערוגות הירקות בסתיו מקל מאוד על תחילת הגידול באביב הבא. הערוגות ימתינו ומוכנות לשתילה. כל שעליך לעשות הוא לגרוף את החיפוי הצידה, לשלוף את העשבים השוטים, לתקן את האדמה עם דשן אורגני בהתבסס על תוצאות בדיקת הקרקע שלך, ולזרוע זרעים או להשתיל שתילים בגינה. יהיה לכם את כל החורף לחלום ולתכנן את גינת הירק של השנה הבאה.

20 ירקות רב שנתיים לשתול באביב הקרוב

איך לגדל עץ שזיף מבור שזיפים